Podpora práce srdce
Srdce je neustále v pohybu a během jednoho dne pumpuje asi 7000 litrů krve. To je asi dvakrát tolik, co naše tělo obsahuje!
Pohyb srdce je způsoben tlakem, který vytváří krev. Krv se pohybuje v našem těle díky tlaku, který vytváří srdce. Tlak vytvářený srdcem je známý jako krevní tlak.
Krevní tlak se měří v milimetrech rtuťového sloupce (mmHg). Normální krevní tlak je mezi 90/60 mmHg a 120/80 mmHg. Krevní tlak může být vyšší nebo nižší v závislosti na tom, co děláte. Například, když cvičíte, tlak může být vyšší než normální. Když spíte, může být nižší.
Srdeční cyklus je proces, kterým se srdeční sval stahuje a uvolňuje, aby pumpoval krev do těla. Každý stah srdečního svalu se nazývá kontrakce a uvolnění se nazývá diastáza. Srdeční sval se skládá ze dvou částí, levé a pravé komory. Tyto dvě části jsou odděleny přepážkou, která se nazývá interventrikulární septa.
Levá komora je větší než pravá a produkuje většinu srdečního tepu. Krev vstupující do levé komory je plná kyslíku a živin z plic. Tato krev putuje do srdečního svalu prostřednictvím velkého žilního vstupu, který se nazývá levý srdeční oblouk. Krev prochází malou dírou, která se nazývá foramen ovale, a vstupuje do pravé komory. Z pravé komory se krev dostává do plic prostřednictvím malého otvoru, který se nazývá pulmonální oblouk.
Krev, která prochází plicemi, se vrací do levé komory prostřednictvím velkého žilního vstupu, který se nazývá levý srdeční oblouk. Krev prochází malou dírou, která se nazývá foramen ovale, a vstupuje do pravé komory. Z pravé komory se krev dostává do plic prostřednictvím malého otvoru, který se nazývá pulmonální oblouk.
Krev, která prochází plicemi, se vrací do levé komory prostřednictvím velkého žilního vstupu, který se nazývá levý srdeční oblouk. Krev prochází malou dírou, která se nazývá foramen ovale, a vstupuje do pravé komory. Z pravé komory se krev dostává do plic prostřednictvím malého otvoru, který se nazývá pulmonální oblouk.
Tepová frekvence je rychlost, se kterou se naše srdce bije, a určuje se podle počtu tepů za minutu. Čím je člověk fyzicky aktivnější, tím je jeho tepová frekvence nižší. To proto, že při fyzické aktivitě naše tělo spotřebovává méně kyslíku, a tím pádem i naše srdce nemusí pracovat tak tvrdě, aby ho tělu dodalo.
Tepová frekvence se během dne mění, protože naše tělo reaguje na různé podněty. Například, když se probudíme, naše tepová frekvence vystoupá, protože naše tělo potřebuje více kyslíku. Během dne se také může zvýšit, když se nám dostane do cesty nějaký stresový podnět.
Srdeční vady jsou choroby srdce, které mohou způsobit, že srdce nebude pracovat správně. Tyto choroby mohou být dědičné nebo získané. Dědičné srdeční vady se mohou objevit u lidí, kteří mají v rodině členy s touto chorobou. Získané srdeční vady se mohou objevit u lidí, kteří mají jiné zdravotní problémy, jako je obezita nebo cukrovka.
Srdeční onemocnění mohou být způsobena řadou faktorů, jako je například špatná strava, špatný životní styl, kouření, diabetes nebo vysoký krevní tlak. Také existují některé genetické faktory, které zvyšují riziko srdečních onemocnění.
Příznaky srdečních onemocnění se mohou lišit v závislosti na tom, jaké onemocnění srdce postihuje. Nicméně existují některé obecné příznaky, které byste měli věnovat pozornost. Mezi tyto příznaky patří: