Podpora práce srdce

Zdravá strava pro srdce
01-02-23

Jak si udržet zdravé srdce: Přehled vhodných potravin a rizikových faktorů při srdečních chorobách

Stravování pro zdravé srdce je jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, pokud máte srdeční onemocnění. To, co jíte, může ovlivnit vaše celkové zdraví a pohodu a vyvážená strava pomůže podpořit zdravé srdce. Vědět, co jíst a čemu se vyhnout, může být náročné, ale díky několika jednoduchým tipům se můžete ujistit, že jíte ty správné potraviny, které podporují zdraví vašeho srdce. Konzumace správných potravin vám pomůže snížit riziko vzniku srdečních onemocnění a může vám pomoci zvládnout stávající onemocnění. Je důležité si uvědomit, že potřeby každého člověka v oblasti stravování se budou lišit, a proto je důležité spolupracovat s lékařem nebo dietologem na vytvoření plánu šitého na míru.

Jaké potraviny bych měl jíst, abych podpořil zdraví srdce?

Základem stravovacího plánu pro zdravé srdce jsou potraviny s nízkým obsahem nasycených tuků, transmastných kyselin a cholesterolu a s vysokým obsahem vlákniny, antioxidantů a minerálů, jako je draslík, hořčík a vápník, které jsou důležité pro zdravé srdce. Pokud jde o tuky, snažte se získávat většinu tuků z potravin, jako jsou ořechy, semínka, avokádo a ryby, což jsou zdravé tuky, které prospívají vašemu srdci. Pokud jde o sacharidy, snažte se je získávat převážně z celozrnných obilovin a barevné zeleniny, které mají vysoký obsah vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Pokud jde o bílkoviny, snažte se je získávat převážně z ryb, fazolí, luštěnin a drůbeže.

Jakým potravinám bych se měl vyhnout při onemocnění srdce?

Pokud jde o léčbu srdečních onemocnění, měli byste se ve svém jídelníčku vyhýbat některým potravinám nebo je omezit. Tyto potraviny mají vysoký obsah nasycených tuků, transmastných kyselin, cholesterolu, sodíku a cukru a jsou to věci, které byste měli omezit, pokud máte srdeční onemocnění. Pokud jde o tuky, je nejlepší omezit příjem nasycených tuků a transmastných kyselin a také cholesterolu. Pokud jde o sůl, snažte se omezit její příjem na méně než 2 300 mg denně (což je přibližně jedna čajová lžička). Pokud jde o cukr, snažte se omezit jeho příjem na méně než 10 % denních kalorií.

Tipy pro dodržování diety zdravé pro srdce

  • Jezte rozmanité potraviny - snažte se do svého jídelníčku zařadit širokou škálu potravin, protože některé z výše uvedených potravin nemusí být běžnou součástí vašeho jídelníčku.
  • Dopřejte si dostatek ovoce a zeleniny - jsou plné vitamínů, minerálů a vlákniny, které jsou důležité pro zdravé srdce.
  • Vybírejte si celozrnné potraviny - mají méně kalorií, tuku a cholesterolu než rafinované obiloviny, jako je bílý chléb a bílá rýže, a obsahují důležité vitamíny a minerály, které jsou prospěšné pro vaše srdce.
  • Jezte potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin - jsou spojovány se sníženým výskytem srdečních onemocnění a mrtvice, které jsou u lidí s onemocněním srdce časté. Mezi potraviny, které jsou dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, patří ryby (divoký losos, sleď, makrela, sardinky a ančovičky), vlašské ořechy, lněná semínka, tofu a sója.
  • Omezte cukr a sodík - obojí je spojeno se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, takže si hlídejte velikost porcí a místa, kde se v potravinách, jako jsou zpracované potraviny, omáčky a polévky, skrývá sodík.
  • Pijte hodně vody - voda je nezbytná pro dobré zdraví a je důležitá i pro vaše srdce. Snažte se vypít 3 až 5 sklenic vody denně.

Jak si sestavit individuální jídelníček pro zdravé srdce

Pokud trpíte srdečním onemocněním, je důležité spolupracovat s lékařem a dietologem na vytvoření dietního plánu, který bude pro vás zdravý. Potřeby každého člověka se budou lišit, proto je důležité spolupracovat s lékařem a dietologem na vytvoření dietního plánu, který bude odpovídat vašim potřebám. Důležité je také pravidelně sledovat svůj zdravotní stav, abyste zjistili, zda je třeba váš jídelníček změnit. Pokud trpíte srdečním onemocněním, může vám dodržování zdravé stravy pomoci snížit riziko srdečního onemocnění, pomoci zvládat stávající onemocnění a zlepšit vaše celkové zdraví a pohodu.

Autor

Kristýna

Kristýna má farmaceutický titul. Radí, jak o srdce pečovat a pomáhá rozpoznat první příznaky srdečního onemocnění.

Nejnovější příspěvky