Podpora práce srdce

Srdeční neuróza
28-12-22

Léčba a prevence srdeční neurózy

Srdeční neuróza je psychický stav, který je často spojen s úzkostí, strachem a depresí. Tento stav lze popsat jako silné emoce, které se projevují v podobě fyzických symptomů, jako je například třes svalů, zvýšené dýchání, nespavost, závratě nebo obecná slabost. Srdeční neuróza je obvykle spojena s osobami, které trpí některou z forem úzkostné poruchy.

Když se osoba stane obětí srdeční neurózy, náhlé změny v jejich psychickém stavu mohou být velmi intenzivní a obvykle vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. K léčbě tohoto stavu se běžně používají antidepresiva, psychoterapie a relaxační techniky.

Kromě léčby lze také použít několik preventivních opatření, jako je zdravý spánek, pravidelná strava a dostatečný pohyb. Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou je nutné udělat, je naučit se správně relaxovat. To může zahrnovat techniky jako meditace, jóga nebo jiné formy relaxace. Dalším klíčem k prevenci srdeční neurózy je vyhýbání se stresovým situacím a učení se správně řešit problémy.

Jak rozpoznat příznaky srdeční neurózy

Nejčastějšími příznaky srdeční neurózy jsou:

 • Pocity úzkosti a strachu nebo neustálé napětí
 • Pocity viny a bezmocnosti
 • Nespavost nebo problémy se spánkem
 • Časté pocity únavy
 • Závratě a tlukot srdce
 • Nervozita a podrážděnost
 • Deprese a smutek
 • Obtíže s vyjadřováním emocí
 • Poruchy chování
 • Neschopnost koncentrace
 • Poruchy trávení

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, je důležité poradit se s odborníkem, abyste zjistili, zda trpíte srdeční neurózou. Lékař Vám může doporučit terapii nebo léky, které Vám pomohou se svými příznaky.

Příčiny srdeční neurózy

Příčiny srdeční neurózy mohou být mnohé a zahrnují psychologické, biologické a sociální faktory. Někteří odborníci se domnívají, že je kombinace všech tří těchto faktorů, která vyvolává srdeční neurózu.

Psychologické faktory:

Psychologické faktory mohou zahrnovat stres, úzkost, depresi, traumatické události, nedostatek sebeúcty, obavy nebo neustálý pocit úzkosti. Tyto faktory mohou narušit psychickou i fyzickou rovnováhu člověka a způsobit srdeční neurózu.

Biologické faktory:

Biologické faktory mohou zahrnovat genetickou predispozici, hormonální nerovnováhu, změny v metabolismu, změny v hladině neurotransmiterů a další.

Sociální faktory:

Sociální faktory jsou často spojeny se sníženou sebeúctou a úzkostí. Mohou zahrnovat trauma z dětství, domácí násilí, nedostatek podpory ze strany rodiny nebo přátel, nebo selhání ve vztazích.

Jaká je léčba srdeční neurózy?

Léčba srdeční neurózy může být řešena v rámci komplexního léčebného plánu, který bude zahrnovat psychologickou, farmakologickou a další terapeutické postupy.

Psychologická léčba pro srdeční neurózu zahrnuje psychoterapii, jako je kognitivně-behaviorální terapie nebo konverzační terapie. Tyto terapie jsou navrženy tak, aby pomohly pacientovi porozumět jeho myšlenkám a chování, aby se mohl naučit novým způsobům myšlení a chování, které mu pomohou zvládat stresující situace.

Farmakologická léčba se obvykle používá k léčbě srdeční neurózy. Některé léky mohou pomoci snížit úroveň stresu a dalších příznaků, jako je nespavost, úzkost a deprese. Antidepresiva, antikonvulziva a benzodiazepiny jsou některé z nejčastěji užívaných léků. Doporučuje se však, aby byla léčba farmakologická prováděna pod dohledem odborníka.

Další terapeutické postupy mohou zahrnovat relaxační techniky, jako je jóga, dýchací cvičení nebo meditace. Tyto techniky mohou pomoci pacientům zvládat stresující situace a přijmout pozitivní myšlenky a chování.

Kromě toho může být užitečné vyhledat radu odborníků na životní styl, jako jsou nutriční poradci, trenéři nebo psychologové. Tyto odborníci mohou poskytnout individuální pomoc při vytváření plánu stravování a cvičení, který může pomoci pacientovi zvládat jeho stresující situace.

Autor

Kristýna

Kristýna má farmaceutický titul. Radí, jak o srdce pečovat a pomáhá rozpoznat první příznaky srdečního onemocnění.

Nejnovější příspěvky